23 września 2021

OKO.press: „Ścigają sędziego Synakiewicza za stosowanie prawa UE, Gąciarka za konferencję u Bodnara”


Udostępnij

„Sędzia Adam Synakiewicz za wykonanie wyroków TSUE i ETPCz dostał aż siedem zarzutów dyscyplinarnych. Ściga go zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik. Z kolei sędziemu Piotrowi Gąciarkowi grozi dyscyplinarka za udział w konferencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Zarzuty dyscyplinarne sędzia Adam Synakiewicz z Sądu Okręgowego w Częstochowie – na zdjęciu powyżej – dostał 13 września 2021 roku. […]


„Sędzia Adam Synakiewicz za wykonanie wyroków TSUE i ETPCz dostał aż siedem zarzutów dyscyplinarnych. Ściga go zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik. Z kolei sędziemu Piotrowi Gąciarkowi grozi dyscyplinarka za udział w konferencji Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zarzuty dyscyplinarne sędzia Adam Synakiewicz z Sądu Okręgowego w Częstochowie – na zdjęciu powyżej – dostał 13 września 2021 roku. Sędzia właśnie się o nich dowiedział z pisma „słynnego” Przemysława Radzika, który ściga niezależnych sędziów za byle co. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego postawił zarzuty dyscyplinarne za orzeczenia z lipca i sierpnia 2021 roku, w których Synakiewicz zakwestionował skład sądu z udziałem neo sędziów, awansowanych przez nową, polityczną Krajową Radę Sądownictwa.

Sędzia sześć zarzutów dostał za złożenie w lipcu 2021 roku sześciu zdań odrębnych do wyroków. Synakiewicz złożył je, bo w składzie orzekającym, który je wydał, była neo sędzia i uznał, że z tego powodu sąd był źle obsadzony. Radzik zakwalifikował to jako uchybienie godności sędziego i przekroczenie uprawnień. Uznał też, że Synakiewicz sam przyznał sobie kompetencje do badania legalności neo sędziego oraz legalności nowej KRS, czym miał złamać niekonstytucyjną ustawę kagańcową, zabraniającą badania statusu neo sędziów.

Siódmy zarzut sędzia ma za uchylenie w sierpniu 2021 wyroku wydanego przez neo sędzię z Sądu Rejonowego w Zawierciu. Synakiewicz znowu orzekł, że sąd z udziałem neo sędziego jest wadliwy, więc i wydany przez niego wyrok jest wadliwy.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść artykułu: Ścigają sędziego Synakiewicza za stosowanie prawa UE, Gąciarka za konferencję u Bodnara