16 lutego 2021

OKO.Press: Ścigają sędziego Gąciarka za pikietę pod Prokuraturą Krajową w obronie Igora Tulei


Udostępnij

Sędziemu Piotrowi Gąciarkowi z Warszawy grozi dyscyplinarka, bo nominatowi ministra Ziobry nie spodobało się jego wystąpienie w obronie sędziego Igora Tulei i krytyka Prokuratury Krajowej. Gąciarka spotkały też szykany służbowe w sądzie. Sędzia Piotr Gąciarek z Sądu Okręgowego w Warszawie to znany działacz stowarzyszenia niezależnych sędziów Iustitia. Mocno angażuje się w obronę wolnych sądów i […]


Sędziemu Piotrowi Gąciarkowi z Warszawy grozi dyscyplinarka, bo nominatowi ministra Ziobry nie spodobało się jego wystąpienie w obronie sędziego Igora Tulei i krytyka Prokuratury Krajowej. Gąciarka spotkały też szykany służbowe w sądzie.

Sędzia Piotr Gąciarek z Sądu Okręgowego w Warszawie to znany działacz stowarzyszenia niezależnych sędziów Iustitia. Mocno angażuje się w obronę wolnych sądów i represjonowanych sędziów, w tym Igora Tulei. I za tę działalność może mieć teraz dyscyplinarkę.

Jak ustaliło OKO.press, na sędziego doniósł prezes jego macierzystego sądu Piotr Schab (z nominacji resortu Ziobry), który jednocześnie jest głównym rzecznikiem dyscyplinarnym dla sędziów, też z nominacji ministra Ziobry.
Schab chce ścigania sędziego Gąciarka za wystąpienie podczas pikiety w obronie sędziego Igora Tulei, ściganego przez Prokuraturę Krajową.

„Nie zrobiłem nic, co by uchybiało godności sędziego. Nie prowadziłem działalności politycznej, broniłem tam niezależności sądów i sędziowskiej niezawisłości. Broniłem bezprawnie zawieszonego kolegi z sądu” – mówi OKO.press sędzia Piotr Gąciarek. I dodaje: „Zamierzam dalej bronić sądy i sędziów”.

Pikieta w obronie Tulei pod Prokuraturą Krajową odbyła się w środę 10 lutego 2021 roku, czyli w dniu protestu mediów przeciwko haraczowi podatkowemu, jaki chce na nie nałożyć PiS. Dlatego nie było z niej relacji. Uczestniczyli w niej niezależni sędziowie – w tym szef Iustitii, sędzia Krystian Markiewicz, obywatele z Wolnej Prokuratury i Igor Tuleya.
Data pikiety nie była przypadkowa. Na ten dzień Tuleya już po raz drugi był wezwany przez wydział spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej. Wydział chce go przesłuchać i postawić mu absurdalny zarzut za wpuszczenie dziennikarzy na swoje orzeczenie, które było krytyczne dla PiS.

Tekst pochodzi z portalu OKO.Press

Pełna treść artykułu: OKO.Press: Ścigają sędziego Gąciarka za pikietę pod Prokuraturą Krajową w obronie Igora Tulei