21 czerwca 2021

OKO.press: „Sąd skazał prokuratora, który bronił niezależności TK i uczył dzieci o konstytucji”


Udostępnij

„Skazany to prokurator Wojciech Sadrakuła, znany i ceniony w środowisku prawników ekspert od konstytucji. Skazał go sąd dyscyplinarny za obronę niezależnego, starego Trybunału Konstytucyjnego w czasie, gdy PiS ten Trybunał przejmował.” „Wojciech Sadrakuła, prokurator Prokuratury Generalnej (obecnie Krajowej) w stanie spoczynku, został skazany 21 czerwca 2021 roku przez Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym. Sąd uznał, […]


„Skazany to prokurator Wojciech Sadrakuła, znany i ceniony w środowisku prawników ekspert od konstytucji. Skazał go sąd dyscyplinarny za obronę niezależnego, starego Trybunału Konstytucyjnego w czasie, gdy PiS ten Trybunał przejmował.”

„Wojciech Sadrakuła, prokurator Prokuratury Generalnej (obecnie Krajowej) w stanie spoczynku, został skazany 21 czerwca 2021 roku przez Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym. Sąd uznał, że Sadrakuła jest winny popełnienia deliktu dyscyplinarnego, polegającego na wypowiadaniu się w 2016 roku w Sejmie o Trybunale Konstytucyjnym, bez wcześniejszego zawiadomienia o tym Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego.”

„Sadrakuła w Sejmie wypowiadał się na temat projektów nowelizacji ustawy o TK. I mówił tam, dlaczego Trybunał powinien być niezależny od polityków. I za to w poniedziałek 21 czerwca sąd dyscyplinarny ukarał go upomnieniem. Sadrakuła wraz z broniącym go mec. Ryszardem Kaliszem zapowiadają odwołanie do nielegalnej Izby Dyscyplinarnej.”

„Skazanie odbieram jako próbę wywarcia presji na mnie, żebym nie wypowiadał się publicznie. Ale to orzeczenie ma też znaczenie dla młodszych prokuratorów. Ma ich zniechęcić do wypowiedzi publicznych” – mówi OKO.press prokurator Sadrakuła.

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść artykułu: OKO.press: „Sąd skazał prokuratora, który bronił niezależności TK i uczył dzieci o konstytucji”