12 kwietnia 2019

OKO.press_Sąd nad niezależnym prokuratorem_zdjęcie

OKO.press „Sąd nad niezależnym prokuratorem Krzysztofem Parchimowiczem”


Udostępnij

„Przewodniczący niezależnego stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia i najbardziej znany śledczy, który nie kłania się Zbigniewowi Ziobrze, ma proces dyscyplinarny. Na pierwszą rozprawę przyszło kilkadziesiąt osób by dać wsparcie Krzysztofowi Parchimowiczowi. Proces dyscyplinarny Krzysztofa Parchimowicza, pierwszy w jego karierze zawodowej, miał zacząć się w czwartek 11 kwietnia. Tuż po południu pod sądem dyscyplinarnym, który mieści […]


„Przewodniczący niezależnego stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia i najbardziej znany śledczy, który nie kłania się Zbigniewowi Ziobrze, ma proces dyscyplinarny. Na pierwszą rozprawę przyszło kilkadziesiąt osób by dać wsparcie Krzysztofowi Parchimowiczowi.

Proces dyscyplinarny Krzysztofa Parchimowicza, pierwszy w jego karierze zawodowej, miał zacząć się w czwartek 11 kwietnia.

Tuż po południu pod sądem dyscyplinarnym, który mieści się w małych pomieszczeniach na tyłach siedziby Prokuratury Krajowej w Warszawie, zebrało się kilkadziesiąt osób. Parchimowicza przyszli wesprzeć działacze KOD i Obywateli RP oraz stołeczni sędziowie i prawnicy.

Byli też dziennikarze. Wszyscy potem weszli do budynku sądu dyscyplinarnego i stłoczeni na wąskim korytarzu czekali na wywołanie rozprawy.

O godz. 13 otworzyły się drzwi do małego pokoju, do którego wlał się tłum. By jak najwięcej osób mogło się w niej zmieścić, wszyscy stali. Część została na korytarzu (drzwi były otwarte).
Widząc co się dzieje jeden z obrońców Krzysztofa Parchimowicza złożył wniosek o zmianę sali.

Wniosek argumentował fatalnymi warunki zarówno dla obrońców, jak i dla sądu dyscyplinarnego oraz dla widowni. Dodał, że zmiana sali na większą zapewni też realizację zasady jawności postępowań dyscyplinarnych.

Po krótkiej naradzie sąd dyscyplinarny – składający się z prokuratorów – zgodził się z tym wnioskiem. Odroczył rozprawę bez wskazania terminu, kolejne posiedzenie odbędzie się w innej, dużej sali. Sąd może taką salę wynająć od Prokuratury Krajowej lub znajdującej się w tym samym budynku nowej KRS.

Prokurator Krzysztof Parchimowicz w tym procesie dyscyplinarnym ma postawiony zarzut w związku z działalnością jako przewodniczący stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia. Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego dla prokuratorów miał on uchybić godności urzędu decydując – w ocenie rzecznika – o publikacji dwa lata temu stronie Lex Super Omnia, komunikatu „Stanowisko w sprawie instrumentalnego podejmowania śledztw”.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść: Sąd nad niezależnym prokuratorem Krzysztofem Parchimowiczem

Zobacz też: Krzysztof Parchimowicz – Archiwum Represji