16 maja 2021

OKO.Press: „Rzecznik dyscyplinarny Ziobry ściga sędziów za odwołania do SN. Bo podważyli awans jego kolegi z pracy”


Udostępnij

„Słynny” rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik robi sędziom dyscyplinarki za to, że skarżą do Sądu Najwyższego awanse nowej KRS. Jedna sprawa może być prywatą Radzika, bo ściga sędziów, którzy podważyli awans dla drugiego rzecznika dyscyplinarnego Michała Lasoty. „Jak ustaliło OKO.press, zastępca rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów Przemysław Radzik wzywa do złożenia wyjaśnień co najmniej kilkunastu sędziów, w […]


„Słynny” rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik robi sędziom dyscyplinarki za to, że skarżą do Sądu Najwyższego awanse nowej KRS. Jedna sprawa może być prywatą Radzika, bo ściga sędziów, którzy podważyli awans dla drugiego rzecznika dyscyplinarnego Michała Lasoty.

„Jak ustaliło OKO.press, zastępca rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów Przemysław Radzik wzywa do złożenia wyjaśnień co najmniej kilkunastu sędziów, w tym z Elbląga i Gdańska. Radzik prowadzi postępowanie wyjaśniające, w którym założył, że złamali oni przepisy niekonstytucyjnej ustawy kagańcowej.”

„Rzecznikowi dyscyplinarnemu nie spodobały się ich odwołania do Sądu Najwyższego od uchwał nowej Krajowej Rady Sądownictwa dotyczących awansów do sądów wyższej instancji. Zarzuca, że w odwołaniach sędziowie podważali legalność nowej KRS.”

„Nie można wykluczyć, że Radzik zastawił na tych sędziów pułapkę. Bo przynajmniej w kilku przypadkach chce zastosować ustawę kagańcową z 2020 roku do spraw starszych, sprzed tej ustawy. „Może liczy na to, że sędziowie złożą teraz na jego żądanie wyjaśnienia i napiszą w nich, że podtrzymują swoje zarzuty wobec legalności nowej KRS. I wtedy postawi im zarzuty, ale za podważanie jej legalności w wyjaśnieniach” – mówi OKO.press jeden z niezależnych sędziów.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść artykułu: OKO.Press: „Rzecznik dyscyplinarny Ziobry ściga sędziów za odwołania do SN. Bo podważyli awans jego kolegi z pracy”