22 listopada 2021

OKO.press: „Represje prokuratorów, co Ziobrze się nie kłaniają. Atak na Lex Super Omnia [RAPORT KOS]”


Udostępnij

„Nie wszyscy prokuratorzy zgadzają się na to, co dzieje się w prokuraturze Zbigniewa Ziobry. Na niepokornych spadają jednak błyskawiczne represje. Główny atak idzie na Krzysztofa Parchimowicza i prokuratorów z Lex Super Omnia. Skalę represji wobec niezależnych prokuratorów oraz sędziów opisuje najnowszy raport Komitetu Obrony Sprawiedliwości. KOS to porozumienie pozarządowych organizacji prawniczych. Jego głównym celem jest […]


„Nie wszyscy prokuratorzy zgadzają się na to, co dzieje się w prokuraturze Zbigniewa Ziobry. Na niepokornych spadają jednak błyskawiczne represje. Główny atak idzie na Krzysztofa Parchimowicza i prokuratorów z Lex Super Omnia. Skalę represji wobec niezależnych prokuratorów oraz sędziów opisuje najnowszy raport Komitetu Obrony Sprawiedliwości. KOS to porozumienie pozarządowych organizacji prawniczych. Jego głównym celem jest pomoc ściganym przez władzę sędziom i prokuratorom.”

„Raport „Państwo, które karze. Czyli naciski i represje wobec polskich sędziów i prokuratorów” został zaprezentowany 18 listopada 2021 roku. To data symboliczna. Dokładnie rok temu został zawieszony przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną SN sędzia Igor Tuleya. Doprowadziła do tego Prokuratura Krajowa, która chce oskarżyć sędziego za to, że wpuścił dziennikarzy na ogłoszenie krytycznego dla PiS orzeczenia. Zawieszeni przez Izbę są też sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna i Maciej Ferek z Krakowa.”

„Raport na 110 stronach opisuje głównie represje wobec sędziów, ale są też przykłady represji wobec niezależnych prokuratorów. Bo wbrew obiegowej opinii nie wszyscy w prokuraturze poszli na ślepą współpracę z Prokuratorem Generalnym Zbigniewem Ziobrą i jego zaufanym Prokuratorem Krajowym Bogdanem Święczkowskim. Niepokorni prokuratorzy płacą za to wysoką cenę, podobnie jak sędziowie.”

„Prokuratura została podporządkowana władzy PiS jako jedna z pierwszych niezależnych instytucji. Po wygranych wyborach w 2015 roku PiS najpierw uderzył w Trybunał Konstytucyjny, a na początku 2016 roku szybko podporządkował sobie prokuraturę. W tym celu zrobiono w niej reorganizację. Zlikwidowano dwa najważniejsze szczeble prokuratury – Prokuraturę Generalną i prokuratury apelacyjne.”

„Na ich miejsce powołano Prokuraturę Krajową i prokuratury regionalne. Reorganizacja była po to, by przeprowadzić masowe czystki. Wielu doświadczonych prokuratorów zdegradowano wtedy do niższych jednostek, nawet na sam dół, jak zasłużonego w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej Krzysztofa Parchimowicza. Z Prokuratury Generalnej zesłano go do prokuratury rejonowej. Inni prokuratorzy sami odeszli w stan spoczynku.”

„Ich miejsce zajęli zaufani prokuratorzy Ziobry. Czystki nie złamały jednak wszystkich śledczych. W 2016 roku założyli oni stowarzyszenie niezależnych prokuratorów Lex Super Omnia, które broni honoru prokuratury. Dziś należy do niego ok. 250 prokuratorów. Stowarzyszenie jest ostrym recenzentem prokuratury Ziobry, dlatego od momentu powstania jego członkowie są poddawani rozmaitym represjom. Rekordzistą jest Krzysztof Parchimowicz, jeden z założycieli stowarzyszenia, który przez kilka lat stał na jego czele.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść artykułu: OKO.press: „Represje prokuratorów, co Ziobrze się nie kłaniają. Atak na Lex Super Omnia [RAPORT KOS]”