23 kwietnia 2021

OKO.Press: „Prokuratura Krajowa nie odpuszcza Igorowi Tulei. Ale sama naraża się na zarzuty karne”


Udostępnij

„Prokuratura Krajowa zapowiedziała, że odwoła się od decyzji Izby Dyscyplinarnej odmawiającej zgody na zatrzymanie i siłowe doprowadzenie sędziego Tulei. W buńczucznym komunikacie Prokuratura pisze, że ma obowiązek postawić zarzuty karne sędziemu i zarzuca mu utrudnianie pracy.” „W piątek 23 kwietnia 2021 roku Prokuratura Krajowa wydała komunikat, w którym zapowiedziała zaskarżenie decyzji nielegalnej Izby Dyscyplinarnej. Takiej […]


„Prokuratura Krajowa zapowiedziała, że odwoła się od decyzji Izby Dyscyplinarnej odmawiającej zgody na zatrzymanie i siłowe doprowadzenie sędziego Tulei. W buńczucznym komunikacie Prokuratura pisze, że ma obowiązek postawić zarzuty karne sędziemu i zarzuca mu utrudnianie pracy.”

„W piątek 23 kwietnia 2021 roku Prokuratura Krajowa wydała komunikat, w którym zapowiedziała zaskarżenie decyzji nielegalnej Izby Dyscyplinarnej. Takiej reakcji Prokuratury Krajowej można było się spodziewać. Na jej czele stoi Bogdan Święczkowski, zaufany Zbigniewa Ziobry, a Igor Tuleya jest jednym z symboli wolnych sądów w kontrze do zmian w wymiarze sprawiedliwości forsowanych przez Ziobrę.”

„W czwartek 22 kwietnia o godz. 23:00 Adam Roch z Izby Dyscyplinarnej wydał decyzję o odmowie siłowego doprowadzenie Tulei do prokuratury w celu postawienia mu absurdalnego zarzutu karnego i przesłuchania. Prokuratura Krajowa ściga go za wpuszczenie dziennikarzy na orzeczenie z 2017 roku, które było krytyczne wobec posłów PiS.”

Prokuratura Krajowa uważa jednak, że „odrzucając wniosek prokuratora, Izba Dyscyplinarna paraliżuje postępowanie, na które sama wyraziła zgodę, uchylając immunitet Igorowi T.” – czytamy w komunikacie PK.

I upiera się przy swoim: „Zgodnie z art. 247 kodeksu postępowania karnego prokurator może zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie podejrzanego, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że nie stawi się na wezwanie. W przypadku Igora T. taka obawa jest tym bardziej uzasadniona, że w wypowiedziach dla mediów sędzia deklarował, że prokurator »będzie musiał doprowadzić go siłą«. Wzywany trzykrotnie na przesłuchanie Igor T. za każdym razem pojawiał się nie w prokuraturze, lecz przed jej budynkiem, gdzie w obecności dziennikarzy wygłaszał polityczne deklaracje”.

„Prokuratura Krajowa zarzeka się w komunikacie, że musi nadal ścigać Tuleyę:

„Na prokuraturze ciąży obowiązek skutecznego prowadzenia postępowań, a w przypadku podejrzenia przestępstwa – postawienia podejrzanemu zarzutów, o których zasadności będzie decydował sąd. Dotyczy to wszystkich podejrzanych, bez względu na to, czy sprawują godność sędziowską albo udzielają się w mediach. Są wobec prawa równi.

Swoim bezprawnym zachowaniem Igor T. wydłuża postępowanie i utrudnia sądową weryfikację stawianych mu zarzutów, które dotyczą bezprawnego rozpowszechniania informacji z postępowania przygotowawczego”

– przekonuje Prokuratura Krajowa.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.Press

Pełna treść artykułu: OKO.Press: „Prokuratura Krajowa nie odpuszcza Igorowi Tulei. Ale sama naraża się na zarzuty karne”