10 czerwca 2019

OKO.press_prokuratorzy z Krakowa upomnieli się_zdjęcie

OKO.press „Prokuratorzy z Krakowa upomnieli się o niezależność. No i rzecznik dyscyplinarny wzywa ich. Wszystkich”


Udostępnij

„Rzecznik dyscyplinarny dla prokuratorów wzywa wszystkich prokuratorów z Krakowa, którzy brali 15 maja udział w Zgromadzeniu Prokuratorów Prokuratury Regionalnej. Przesłuchuje ich, bo przyjęli uchwałę, w której upomnieli się o niezależność i napisali o naciskach z „góry”. Zgromadzenie Prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Krakowie to samorząd prokuratorski. Składa się z prokuratorów – delegatów tej prokuratury oraz z […]


„Rzecznik dyscyplinarny dla prokuratorów wzywa wszystkich prokuratorów z Krakowa, którzy brali 15 maja udział w Zgromadzeniu Prokuratorów Prokuratury Regionalnej. Przesłuchuje ich, bo przyjęli uchwałę, w której upomnieli się o niezależność i napisali o naciskach z „góry”.

Zgromadzenie Prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Krakowie to samorząd prokuratorski. Składa się z prokuratorów – delegatów tej prokuratury oraz z delegatów podległych jej jednostek.

W uchwale Zgromadzenia z 15 maja 2019 napisali, że brakuje rozwiązania problemu niskich wynagrodzeń dla pracowników prokuratury oraz brakuje działań dla poprawy złej sytuacji kadrowej w prokuraturach.

Co ważne, obecni na Zgromadzeniu prokuratorzy w uchwale wskazali też na „ograniczenie niezależności prokuratorów, zarówno w wymiarze ustawowym, jak i faktycznym, odnoszącym się do sposobu sprawowania funkcji nadzorczych poprzez wpływanie na ich decyzje procesowe, z pominięciem obowiązującej drogi służbowej”.

Wytknięto też powiększające się zaległości w prokuraturach regionu krakowskiego.

Rzecznik szuka inicjatorów

I teraz rzecznik dyscyplinarny dla prokuratorów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące tej uchwały. Z informacji OKO.press wynika, że rzecznik chce wiedzieć, na kogo są wywierane naciski i niezależność których śledczych jest ograniczana.

Padają też pytania o przebieg Zgromadzenia oraz przygotowanie i przyjęcie tej uchwały.

To pierwszy taki przypadek, że wszyscy uczestnicy Zgromadzenia prokuratorów są wzywani na przesłuchanie.

W środowisku prawników spekuluje się, że przesłuchania mogą być po to, by rzecznik mógł ustalić inicjatorów tak mocnej w wymowie i krytycznej dla prokuratury Zbigniewa Ziobry uchwały”.

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść: OKO.press „Prokuratorzy z Krakowa upomnieli się o niezależność. No i rzecznik dyscyplinarny wzywa ich. Wszystkich”

Zobacz też: Archiwum Represji