18 stycznia 2021

OKO.Press: „Prokuratorzy karnie zsyłani kilkaset kilometrów od domu za krytykę Ziobry”


Udostępnij

„Aż siedmiu niezależnych prokuratorów, głównie ze Stowarzyszenia Lex Super Omnia, zostało właśnie karnie delegowanych do pracy w innych prokuraturach, często kilkaset kilometrów od domu. Na Podkarpacie, Pomorze, Warmię. To uderzenie w Lex Super Omnia i kara za krytykę prokuratury Ziobry.” „Jak ustaliło OKO.press, w poniedziałek 18 stycznia 2021 roku sześciu prokuratorów, członków Lex Super Omnia, […]


„Aż siedmiu niezależnych prokuratorów, głównie ze Stowarzyszenia Lex Super Omnia, zostało właśnie karnie delegowanych do pracy w innych prokuraturach, często kilkaset kilometrów od domu. Na Podkarpacie, Pomorze, Warmię. To uderzenie w Lex Super Omnia i kara za krytykę prokuratury Ziobry.”

„Jak ustaliło OKO.press, w poniedziałek 18 stycznia 2021 roku sześciu prokuratorów, członków Lex Super Omnia, dostało decyzje o skierowaniu na pół roku do pracy na delegacji w innych jednostkach prokuratury.Jednocześnie część z nich została zdegradowana, bo mają pracować na najniższym szczeblu prokuratury, czyli w prokuraturach rejonowych.”

„Decyzje są z 15 stycznia. Prokuratorzy o pracy na delegacjach zostali poinformowani w poniedziałek, w innych jednostkach mają zacząć pracę już za dwa dni.”

„Karne delegacje na pół roku do innych jednostek prokuratury otrzymali w poniedziałek 18 stycznia 2021 roku:

Daniel Drapała z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu do Prokuratury Rejonowej w Goleniowie w Zachodniopomorskim (pond 400 kilometrów od domu).

Katarzyna Kwiatkowska z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga do Prokuratury Rejonowej w Golubiu-Dobrzyniu. Będzie pracować ok. 180 kilometrów od domu. Kwiatkowska jest w zarządzie Lex Super Omnia, wypowiada się w mediach, pracowała nad trzema raportami stowarzyszenia o represjach w prokuraturze.

Kwiatkowska pozwała też prokuraturę do sądu za zdegradowanie jej w 2016 roku. Wtedy po przejęciu kontroli nad prokuraturą przez Zbigniewa Ziobrę zdegradowano wielu doświadczonych prokuratorów z wyższych szczebli, głównie z Prokuratury Generalnej i z byłych prokuratur apelacyjnych. Tamte systemowe degradacje objęły wielu członków Lex Super Omnia, w tym obecnie karnie delegowanych.

Jarosław Onyszczuk z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów do Prokuratury Rejonowej w Lidzbarku Warmińskim (260 kilometrów od domu). Onyszczuk jest w zarządzie Lex Super Omnia, często wypowiada się w mediach krytycznie o prokuraturze Ziobry.

Katarzyna Szeska z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola do Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu, 320 kilometrów od domu. Wypowiadała się krytycznie o prokuraturze w mediach, była aktywna na Twitterze. Szeska to była rzecznik Prokuratora Krajowego Edwarda Zalewskiego.

Ewa Wrzosek z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów do Prokuratury Rejonowej w Śremie w Wielkopolsce, 310 kilometrów od domu. Wrzosek jest w komisji rewizyjnej Lex Super Omnia. To ona chciała zrobić głośne śledztwo w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w maju 2020 roku w trakcie epidemii. Sprawę jednak jej szybko odebrano i błyskawicznie zrobiono za to dyscyplinarkę.

Wrzosek jest też aktywna na Twitterze, gdzie krytykuje prokuraturę Ziobry. Za wypowiedzi medialne ma postawione kolejne trzy zarzuty dyscyplinarne. Obecna karna delegacja jest dla niej drugą delegacją, wcześniej była delegowana do pracy w innej prokuraturze rejonowej w Warszawie.

Szóstym delegowanym teraz karnie jest Mariusz Krasoń z Prokuratury Regionalnej w Krakowie. Jako jedyny nie trafi daleko od domu, bo „jedynie” do Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze. Krasoń jest w zarządzie Lex Super Omnia. To dla niego już trzecia karna delegacja. Pierwszą dostał w 2019 roku do Wrocławia. Była to kara za to, że był inicjatorem przyjęcia przez samorząd małopolskich prokuratorów krytycznej wobec prokuratury Ziobry uchwały.

Tekst pochodzi z portalu OKO.Press

Pełna treść: OKO.Press: „Prokuratorzy karnie zsyłani kilkaset kilometrów od domu za krytykę Ziobry”