11 czerwca 2021

OKO.press: „Prokurator Generalny bierze się za sędziego Żurka. Grzebie w jego prywatnych sprawach”


Udostępnij

„Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro sięga pod skargę nadzwyczajną, by dopiec sędziemu Waldemarowi Żurkowi, jednemu z symboli obrony wolnych sądów. Zaskarżył do SN korzystny dla Żurka wyrok dotyczący jego rozliczeń majątkowych z byłą żoną.” „Sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie to bodaj jeden z najbardziej aktywnych sędziów, którzy występują w obronie niezależności wymiaru sprawiedliwości […]


„Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro sięga pod skargę nadzwyczajną, by dopiec sędziemu Waldemarowi Żurkowi, jednemu z symboli obrony wolnych sądów. Zaskarżył do SN korzystny dla Żurka wyrok dotyczący jego rozliczeń majątkowych z byłą żoną.”

„Sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie to bodaj jeden z najbardziej aktywnych sędziów, którzy występują w obronie niezależności wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Żurek robił to jeszcze jako rzecznik legalnej Krajowej Rady Sądownictwa, którą potem PiS wbrew Konstytucji rozwiązał w trakcie kadencji, powołał swoją nową KRS i w większości wybrał do niej sędziów sędziów gotowych na współpracę z resortem Ziobry.”

„Sędzia Żurek cały czas się angażuje w obronę wolnych sądów. Występuje w mediach i krytykuje poczynania władzy. Jest też aktywnym członkiem stowarzyszenia sędziów Themis oraz daje wsparcie represjonowanym sędziom. Płaci za to cenę: ma kilka spraw dyscyplinarnych, sprawdzało go CBA. W jego macierzystym sądzie spotkały go szykany. Prezes sądu Dagmara Pawełczyk-Woicka, nominatka Ziobry i członkini nowej KRS, przesunęła go do innego wydziału.”

„Teraz za sędziego Żurka wziął się osobiście Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Sięgnął po środek, który w założeniach PiS miał służyć do kasacji starych, niesprawiedliwych wyroków. I miał pomóc przede wszystkim zwykłym ludziom, których nie stać na renomowanych prawników.”

„Prokurator Generalny złożył właśnie skargę nadzwyczajną do Izby Kontroli i Spraw Nadzwyczajnych Sądu Najwyższego. Skarga jest niejako przeciwko Waldemarowi Żurkowi, bo Prokurator Generalny zaskarżył korzystny dla sędziego prawomocny wyrok w sprawie cywilnej. Pod skargą nadzwyczajną podpisał się z upoważnienia Prokuratora Generalnego jego zastępca Robert Hernand.”

„Skarga zaskakuje, bo dotyczy prywatnych rozliczeń finansowych sędziego Waldemara Żurka z byłą żoną (też prawniczką), z którą rozwiódł się przed 11 laty. O złożenie skargi poprosiła była żona sędziego, która wcześniej składała skargi na Żurka.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść artykułu: OKO.press: „Prokurator Generalny bierze się za sędziego Żurka. Grzebie w jego prywatnych sprawach”