1 grudnia 2021

OKO.press: „Prezes sądu od Ziobry kazał ścigać sędziów za zwrot wezwanym świadkom pełnych utraconych dochodów”


Udostępnij

„Członek nowej KRS i prezes rzeszowskiego sądu Rafał Puchalski uruchomił represje wobec podległych mu sędziów za korzystne dla obywateli orzeczenia oparte na Konstytucji. To może być retorsja za to, że sędziowie pozwali go do sądu o dyskryminację.” „Takiej sprawy jeszcze nie było. Rafał Puchalski – na zdjęciu u góry – prezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie […]


„Członek nowej KRS i prezes rzeszowskiego sądu Rafał Puchalski uruchomił represje wobec podległych mu sędziów za korzystne dla obywateli orzeczenia oparte na Konstytucji. To może być retorsja za to, że sędziowie pozwali go do sądu o dyskryminację.”

„Takiej sprawy jeszcze nie było. Rafał Puchalski – na zdjęciu u góry – prezes Sądu Okręgowego w Rzeszowie doniósł na własnych sędziów za sprawiedliwe dla obywateli orzeczenia. W efekcie sędziów zaczął ścigać rzecznik dyscyplinarny ministra Ziobry. Represje spadły na pięciu sędziów rzeszowskiego sądu okręgowego. To:Marcin Świerk, Tomasz Wojciechowski, Anna Romańska, Marzena Ossolińska-Plęs, Marta Krajewska-Drozd.”

„Dostali oni właśnie zarzuty dyscyplinarne. Postawił im je zastępca rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota jeden z trzech rzeczników ministra Ziobry, którzy są znani ze ścigania niezależnych sędziów. Lasota zarzuca im rzekome popełnienie przestępstwa przekroczenia uprawnień z artykułu 231 kodeksu karnego i delikt dyscyplinarny polegający na rzekomej obrazie przepisów prawa.”

„Winą” sędziów jest to, że osobom wezwanym do sądu na rozprawy w charakterze świadka, zwracali pełne utracone dochody z powodu ich nieobecności w pracy. Rzecznik dyscyplinarny uważa jednak, że powinni zasądzać świadkom odstające od realiów rynkowych stawki urzędowe, czyli 82 zł i 31 groszy za cały dzień.

Ale sprawa zwrotu utraconych dochodów dla obywateli może być tylko pretekstem. Bo prezes Puchalski, który złożył na nich zawiadomienie do rzecznika dyscyplinarnego, od kilku lat jest z nimi skonfliktowany. Sędziowie rzeszowscy znani są z obrony praworządności.

Złożyli też przeciwko Puchalskiemu – jako prezesowi sądu – precedensowy pozew, w którym zarzucają dyskryminację w pracy. Podpisało go pięciu sędziów, którzy mają teraz dyscyplinarki.

Nieprzypadkowa może też być data postawienia im zarzutów dyscyplinarnych – na krótko przed pierwszym posiedzeniem sądu (przygotowawczym) w sprawie o dyskryminację, które zaplanowane jest na 9 grudnia 2021 roku.

„Zarzuty dyscyplinarne nas nie przestraszą. Nadal będę orzekać w podobny sposób, bo obywatel nie może ponosić szkody za to, że przychodzi do sądu” – mówi OKO.press sędzia Marcin Świerk. Dodaje: „Tych orzeczeń nie zaskarżała prokuratura. I stawanie nam za nie zarzuty, bo opieramy się na Konstytucji, jest wkroczeniem w niezawisłość sędziowską. To ma wywołać efekt mrożący”.

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść artykułu: OKO.press: „Prezes sądu od Ziobry kazał ścigać sędziów za zwrot wezwanym świadkom pełnych utraconych dochodów”