7 maja 2020

OKO.Press: „Precedensowy pozew przeciwko „komisarzowi” Dudy. Sędzia Żurek: Zaradkiewicz nie jest legalnym sędzią SN”


Udostępnij

„Pozew przeciwko „komisarzowi” prezydenta w SN Kamilowi Zaradkiewiczowi złożył krakowski sędzia. Waldemar Żurek domaga się ustalenia, że Zaradkiewicz nie jest sędzią. Chce też, by SN odsunął go od orzekania oraz od wykonywania funkcji tymczasowego prezesa SN.” „Sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie pozew złożył w czwartek 7 maja 2020. Sędzia pozwał Kamila Zaradkiewicza […]


„Pozew przeciwko „komisarzowi” prezydenta w SN Kamilowi Zaradkiewiczowi złożył krakowski sędzia. Waldemar Żurek domaga się ustalenia, że Zaradkiewicz nie jest sędzią. Chce też, by SN odsunął go od orzekania oraz od wykonywania funkcji tymczasowego prezesa SN.”

„Sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie pozew złożył w czwartek 7 maja 2020. Sędzia pozwał Kamila Zaradkiewicza i Skarb Państwa reprezentowany przez Sąd Najwyższy. Z uwagi, że Zaradkiewicz wykonuje obowiązki prezesa SN, Żurek chce, by sprawa trafiła do starego SN, czyli do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Bo ta Izba daje gwarancję wydania niezależnego wyroku, w przeciwieństwie do Izby Dyscyplinarnej, do której według wielokrotnie nowelizowanego przez PiS prawa powinien trafić ta sprawa.”

„Pozew został złożony na dzień przed Zgromadzeniem sędziów SN, które ma wyłonić pięciu kandydatów na nowego prezesa SN. Zwołał je Zaradkiewicz. Sędzia Żurek w pozwie podważa jednak jego prawo do podejmowania decyzji w SN, w tym do wydawania zarządzeń i zwołania Zgromadzenia.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.Press

Pełna treść artykułu: OKO.Press: „Precedensowy pozew przeciwko „komisarzowi” Dudy. Sędzia Żurek: Zaradkiewicz nie jest legalnym sędzią SN”