1 czerwca 2021

OKO.press: „Precedensowa decyzja: żądania Schaba odrzucone, sędzia Gąciarek nie będzie ścigany dyscyplinarnie”


Udostępnij

„Odsunięty od wydawania wyroków Piotr Gąciarek nie będzie miał dyscyplinarki za pikiety w obronie Tulei, krytykę Prokuratury Krajowej i podważanie legalności Izby Dyscyplinarnej. Rzecznik dyscyplinarny uznał, że sędzia mógł to robić.” „To precedensowa i ważna dla wszystkich sędziów decyzja, bo rzecznik dyscyplinarny uznał, że sędziowie mają prawo zgłaszać wątpliwości wobec legalności Izby Dyscyplinarnej. A zabrania […]


„Odsunięty od wydawania wyroków Piotr Gąciarek nie będzie miał dyscyplinarki za pikiety w obronie Tulei, krytykę Prokuratury Krajowej i podważanie legalności Izby Dyscyplinarnej. Rzecznik dyscyplinarny uznał, że sędzia mógł to robić.”

„To precedensowa i ważna dla wszystkich sędziów decyzja, bo rzecznik dyscyplinarny uznał, że sędziowie mają prawo zgłaszać wątpliwości wobec legalności Izby Dyscyplinarnej. A zabrania tego niekonstytucyjna ustawa kagańcowa, którą uchwalił PiS. Rzecznik dyscyplinarny uznał też, że sędziowie mogą organizować manifestacje w obronie niezależności sądów.”

„Dyscyplinarka za takie właśnie aktywności groziła sędziemu Piotrowi Gąciarkowi z Sądu Okręgowego w Warszawie. Ale jak ustaliło OKO.press, zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie Rafał Kaniok odmówił wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Uznał, że nie ma do tego podstaw. Dyscyplinarki dla Gąciarka chciał prezes jego macierzystego sądu Piotr Schab, nominat Zbigniewa Ziobry i jednocześnie główny rzecznik dyscyplinarny.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.press 

Pełna treść artykułu: OKO.press: „Precedensowa decyzja: żądania Schaba odrzucone, sędzia Gąciarek nie będzie ścigany dyscyplinarnie”