10 marca 2022

OKO.press: „Polska bliżej Kremla. TK Przyłębskiej unieważnia wyroki ETPCz i Konwencję Praw Człowieka”


Udostępnij

„Trybunał Julii Przyłębskiej pod kierownictwem byłego prokuratora stanu wojennego Stanisława Piotrowicza wydał decyzję uderzającą w prawa człowieka. Decyzja zapadła w dniu, gdy putinowska Rosja zapowiedziała wypowiedzenie Konwencji Praw Człowieka.” „Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej 10 marca 2022 roku wydał decyzję podważającą obowiązywanie w Polsce wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczących sądów. Zrobił to pięcioosobowy skład orzekający: […]


„Trybunał Julii Przyłębskiej pod kierownictwem byłego prokuratora stanu wojennego Stanisława Piotrowicza wydał decyzję uderzającą w prawa człowieka. Decyzja zapadła w dniu, gdy putinowska Rosja zapowiedziała wypowiedzenie Konwencji Praw Człowieka.”

„Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej 10 marca 2022 roku wydał decyzję podważającą obowiązywanie w Polsce wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczących sądów. Zrobił to pięcioosobowy skład orzekający: Stanisław Piotrowicz, przewodniczący składu, Mariusz Muszyński sprawozdawca sprawy, Krystyna Pawłowicz, Wojciech Sych, Andrzej Zielonacki. Decyzja zapadła jednomyślnie.”

„Piszemy, że to decyzja, a nie wyrok, bo w składzie był tzw. sędzia dubler Muszyński. A zgodnie z wyrokiem ETPCz ws. Xero Floor skład z udziałem dublera jest wadliwy, a wydany przez niego wyrok nie jest orzeczeniem. Ponadto w składzie byli ex-posłowie z list PiS, którzy pomagali w Sejmie forsować prawo łamiące praworządność. To Stanisław Piotrowicz, były prokurator stanu wojennego i Krystyna Pawłowicz, która na flagę UE określała jako szmatę. Pawłowicz na jednej z rozpraw w sprawie wyroków ETPCz mówiła, że Polska może wypowiedzieć Europejską Konwencję Praw Człowieka.”

„Tak obsadzony TK wydał decyzję zgodną z wnioskiem Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, który chciał podważyć legalność niekorzystnych dla Polski orzeczeń ETPCz, miażdżących jego „reformy” w sądach. Cała operacja ma jeden cel: rząd PiS może teraz mówić, że wyroki ETPCz nie obowiązują w Polsce i nie musi ich wykonać.”

„Decyzja TK jest podobna do wyroku rosyjskiego sądu konstytucyjnego z 2017 roku. Sędziowie w Moskwie ogłosili wtedy nadrzędność rosyjskiego prawa nad Europejską Konwencją Praw Człowieka. To nie jedyna zbieżność. Decyzja polskiego TK zapadła w dniu, w którym Rosja zapowiedziała wystąpienie z Rady Europy. Co będzie oznaczało też wypowiedzenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, w oparciu o którą orzeka Europejski Trybunał Praw Człowieka.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść artykułu: OKO.press: „Polska bliżej Kremla. TK Przyłębskiej unieważnia wyroki ETPCz i Konwencję Praw Człowieka”