24 kwietnia 2021

OKO.Press: „Po Tulei Izba Dyscyplinarna bierze się za prof. Wróbla z Sądu Najwyższego”


Udostępnij

„Już 6 maja nielegalna Izba Dyscyplinarna zdecyduje czy uchylić immunitet i pozwolić na ściganie przez prokuraturę prof. Włodzimierza Wróbla, który kandydował na prezesa SN. Decydować o tym będą byli prokuratorzy kojarzeni z Ziobrą i zwolennik rządów PiS.” „To będzie kolejna głośna sprawa dotycząca karnego ścigania niezależnego sędziego przez Prokuraturę Krajową. I tak jak sprawa sędziego […]


„Już 6 maja nielegalna Izba Dyscyplinarna zdecyduje czy uchylić immunitet i pozwolić na ściganie przez prokuraturę prof. Włodzimierza Wróbla, który kandydował na prezesa SN. Decydować o tym będą byli prokuratorzy kojarzeni z Ziobrą i zwolennik rządów PiS.”

„To będzie kolejna głośna sprawa dotycząca karnego ścigania niezależnego sędziego przez Prokuraturę Krajową. I tak jak sprawa sędziego Igora Tulei – symbolu wolnych sądów – odbije się echem w Unii Europejskiej. Prokuratura Krajowa po raz pierwszy żąda zgody na ściganie sędziego Sądu Najwyższego i to za jego działalność orzeczniczą. Uderza też w autorytet prawniczy i najpoważniejszego kontrkandydata Małgorzaty Manowskiejna stanowisko I prezesa SN oraz w obrońcę niezależności SN.”

„W sprawie prof. Włodzimierza Wróbla można spodziewać się podobnych emocji i zwrotów akcji jak w sprawie zgody na zatrzymanie Igora Tulei. Bo skład nielegalnej Izby Dyscyplinarnej, który będzie decydować czy uchylić immunitet prof. Wróblowi jest przez prawników określany co najmniej jako inkwizycyjny.”

„Decyzja w tej sprawie pokaże też, czy Izba Dyscyplinarna otworzy furtkę do frontalnego ataku na trzy stare Izby SN, których sędziowie pokazali, że będą bronić niezależności Sądu Najwyższego. Sprawa prof. Wróbla jest bowiem tylko przygrywką dla Prokuratury Krajowej, która prowadzi większe postępowanie mogące skończyć się absurdalnymi zarzutami karnymi nawet dla kilkudziesięciu starych sędziów SN, w tym dla byłej prezes SN Małgorzaty Gersdorf.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.Press

Pełna treść artykułu: OKO.Press: „Po Tulei Izba Dyscyplinarna bierze się za prof. Wróbla z Sądu Najwyższego”