23 marca 2022

OKO.press: „Pilne. Warszawski sąd przywrócił Igora Tuleyę do orzekania i pełni praw sędziowskich”


Udostępnij

„Stołeczny sąd okręgowy wydał orzeczenie przywracające sędziego Igora Tuleyę do pracy w sądzie. Zawieszony przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną Tuleya może natychmiast wrócić do sądzenia spraw karnych, bo orzeczenie jest prawomocne.” To wielki sukces sędziego Igora Tulei, symbolu wolnych sądów i jego pełnomocnika adwokata, profesora Michała Romanowskiego. Sędziego przywrócił w poniedziałek 21 marca 2022 roku do […]


„Stołeczny sąd okręgowy wydał orzeczenie przywracające sędziego Igora Tuleyę do pracy w sądzie. Zawieszony przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną Tuleya może natychmiast wrócić do sądzenia spraw karnych, bo orzeczenie jest prawomocne.”

To wielki sukces sędziego Igora Tulei, symbolu wolnych sądów i jego pełnomocnika adwokata, profesora Michała Romanowskiego. Sędziego przywrócił w poniedziałek 21 marca 2022 roku do orzekania Sąd Okręgowy Warszawa – Praga.

Sąd wydał tzw. zabezpieczenie, w ramach którego nakazał Sądowi Okręgowemu w Warszawie – to macierzysty sąd Tulei i jego pracodawca – dopuszczenie go do wykonywania wszystkich praw i obowiązków służbowych. Tuleya ma być uwzględniany w przydziale spraw, ma mieć dostęp do systemu informatycznego sądu oraz ma nie być pomijany w wyznaczaniu terminów rozpraw i posiedzeń.

To ważne orzeczenie wydał trzy osobowy skład sądu: Iwona Wróblewska-Pokora(przewodnicząca składu i sędzia sprawozdawca sprawy), Paulina Wawrzynkiewicz,Anna Wrembel-Woźniak. Orzeczenie jest prawomocne. „Stawię się w sądzie w poniedziałek i będę żądał dopuszczenia do pracy” – mówi OKO.press Igor Tuleya. Dodaje: „Cieszę się. Zawsze trzeba walczyć do końca, zwłaszcza w słusznej sprawie. Nie chodzi tylko o przywrócenie mnie do pracy, ale też o praworządność. Walka trwa dalej. Prawo, sprawiedliwość i dobro zwyciężą”.

„Orzeczenie o przywróceniu Igora Tulei do orzekania zapadło w ramach tzw. zabezpieczenia. Takie orzeczenie wydaje się w celu zabezpieczenia roszczeń na czas trwającego procesu. A Tuleya zamierza pozwać macierzysty sąd właśnie o przywrócenie do pracy. Pozwu jeszcze nie złożył. Będzie mógł to zrobić dopiero teraz, bo najpierw sąd rozpoznaje wniosek o zabezpieczenie.”

„Ten wniosek sędzia wraz z pełnomocnikiem złożyli w marcu 2021 roku. Ale przez kilka miesięcy krążył on pomiędzy sądami, bo sędziowie nie czuli się właściwi do jego rozpoznania – tym bardziej, że do sprawy przystąpiła Prokuratura Krajowa, co mogło zmrozić sędziów.”

„Dopiero we wrześniu 2021 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe zajął się sprawą. Sędzia Iwona Krawczyk oddaliła jednak wniosek o zabezpieczenie z powodów formalnych. Uznała, że nie dołączono do niego dokumentów potwierdzających, że sędzia jest zawieszony przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną i że prezes sądu Piotr Schab nie dopuszcza go do orzekania.”

„Odwołanie od tego złożył pełnomocnik Tulei, ale znowu przez kilka miesięcy kolejni sędziowie wyłączali się ze sprawy. I dopiero 21 marca skład trzyosobowy Sądu Okręgowego Warszawa – Praga zmienił orzeczenie sędzi Krawczyk w ten sposób, że udzielił sędziemu zabezpieczenia przywracając go do pracy na czas procesu. Orzeczenie nie ma jeszcze pisemnego uzasadnienia, więc na razie nie wiadomo, czym kierował się sąd.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść artykułu: OKO.press: „Pilne. Warszawski sąd przywrócił Igora Tuleyę do orzekania i pełni praw sędziowskich”