3 sierpnia 2021

OKO.Press: PILNE: Sąd w Olsztynie uznał, że decyzja o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna jest nielegalna


Udostępnij

„To precedensowe orzeczenie wydał Sąd Okręgowy w Olsztynie. Orzekł, że decyzja Izby Dyscyplinarnej o zawieszeniu Pawła Juszczyszyna nie jest orzeczeniem. Wyrok sądu ma rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że sędzia powinien natychmiast być przywrócony do pracy.” „Po raz pierwszy sąd powszechny wprost podważył decyzję nielegalnej Izby Dyscyplinarnej uznając, że nie jest ona legalnym orzeczeniem.” „Wyrok […]


„To precedensowe orzeczenie wydał Sąd Okręgowy w Olsztynie. Orzekł, że decyzja Izby Dyscyplinarnej o zawieszeniu Pawła Juszczyszyna nie jest orzeczeniem. Wyrok sądu ma rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że sędzia powinien natychmiast być przywrócony do pracy.”

„Po raz pierwszy sąd powszechny wprost podważył decyzję nielegalnej Izby Dyscyplinarnej uznając, że nie jest ona legalnym orzeczeniem.”

„Wyrok w tej sprawie wydał sędzia Juliusz Ciejek z Sądu Okręgowego w Olsztynie. Rozpoznał on 30 lipca 2021 roku pozew o ochronę dóbr osobistych, jaki sędzia Paweł Juszczyszyn z Sądu Rejonowego w Olsztynie złożył przeciwko I prezes Sądu Najwyższego i przeciwko prezesowi nielegalnej Izby Dyscyplinarnej. Juszczyszyn domagał się uznania, że decyzja Izby z lutego 2020 roku o jego zawieszeniu w prawach sędziego oraz obniżeniu mu o 40 procent wynagrodzenia, nie jest orzeczeniem.”

„Domagał się też usunięcia jej ze strony Sądu Najwyższego, jako naruszającej jego dobre imię oraz godność sędziego. I sędzia Ciejek w wyroku przyznał mu rację. Wyrok ma klauzulę natychmiastowej wykonalności.”

„To historyczne orzeczenie, ponieważ sędzia w całości podzielił argumentację, iż Izba nie jest organem sądowym, a w konsekwencji jej orzeczenia nie są orzeczeniami. Ma to znaczenie dla Juszczyszyna, ale też Igora Tulei i wszystkich sędziów. Choć to wyrok zaoczny, jest on ważny. Jest też natychmiast wykonalny. Juszczyszyn powinien być natychmiast dopuszczony do orzekania” – mówi OKO.press pełnomocnik sędziego adwokat, prof. Michał Romanowski.

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść artykułu: OKO.Press: PILNE: Sąd w Olsztynie uznał, że decyzja o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna jest nielegalna