25 lipca 2019

OKO.press: „Nowa KRS idzie na zwarcie ws. sędziego Bilińskiego. Na siłę chce go przenieść do wydziału rodzinnego”


Udostępnij

„Część członków nowej KRS uważa, że sędzia Łukasz Biliński ma jednak zostać odsunięty od sądzenia ulicznych protestów. Nie uznają oni bowiem decyzji prezes Sądu Okręgowego w Warszawie, która wzięła w obronę sędziego Bilińskiego. Zagrożono jej nawet dyscyplinarką.” „Biliński sądził obywateli oskarżanych przez policję o blokowanie miesięcznicy smoleńskiej, blokowanie marszów narodowców, czy za protesty pod Sejmem. […]


„Część członków nowej KRS uważa, że sędzia Łukasz Biliński ma jednak zostać odsunięty od sądzenia ulicznych protestów. Nie uznają oni bowiem decyzji prezes Sądu Okręgowego w Warszawie, która wzięła w obronę sędziego Bilińskiego. Zagrożono jej nawet dyscyplinarką.”

„Biliński sądził obywateli oskarżanych przez policję o blokowanie miesięcznicy smoleńskiej, blokowanie marszów narodowców, czy za protesty pod Sejmem. Powołując się na Konstytucję, uniewinniał ich, dając szerokie prawo do protestów. Jego orzeczenia były głośne. Z wydawało się prostych spraw o wykroczenia, robił sprawy o obronie wartości konstytucyjnych i praw człowieka. To nie mogło się podobać władzy.”

„Nowa KRS, którą posłowie PiS i Kukiz’15 powołali w niekonstytucyjny sposób, zajęła się w środę odwołaniem sędziego Bilińskiego od decyzji prezesa Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia Macieja Mitery (jednocześnie członka KRS i jej rzecznika). Mitera na początku lipca przeniósł Bilińskiego z likwidowanego wydziału karnego do wydziału rodzinnego, wbrew jego woli. W ten sposób Biliński został odsunięty od sądzenia uczestników protestów antyrządowych.”

„Decyzję Mitery w poniedziałek 22 lipca uchyliła jednak niespodziewanie prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joanna Bitner. Uznała ją za sprzeczną z prawem, bo nie została zaopiniowana przez Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie. W normalnych warunkach oznaczałoby to, że odwołanie sędziego Bilińskiego od decyzji, którą skasowano, jest bezprzedmiotowe i nowa KRS powinna umorzyć sprawę.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść: OKO.press: „Nowa KRS idzie na zwarcie ws. sędziego Bilińskiego. Na siłę chce go przenieść do wydziału rodzinnego”