21 kwietnia 2021

OKO.Press: „Nocny sąd nad Igorem Tuleyą. Izba Dyscyplinarna obradowała 12 godzin”


Udostępnij

„Dokładnie od godzinie 23.30 w środę 21 kwietnia nielegalna Izba Dyscyplinarna skończyła posiedzenie w sprawie zgody na wniosek prokuratury o siłowe doprowadzenie sędziego Tulei do Prokuratury Krajowej, w celu postawienia mu absurdalnego zarzutu karnego.” „Izba z uwagi na późną porę i zmęczenie obrońców Tulei – posiedzenie zaczęło się o godzinie 12 w dzień – przerwała […]


„Dokładnie od godzinie 23.30 w środę 21 kwietnia nielegalna Izba Dyscyplinarna skończyła posiedzenie w sprawie zgody na wniosek prokuratury o siłowe doprowadzenie sędziego Tulei do Prokuratury Krajowej, w celu postawienia mu absurdalnego zarzutu karnego.”

„Izba z uwagi na późną porę i zmęczenie obrońców Tulei – posiedzenie zaczęło się o godzinie 12 w dzień – przerwała je i będzie je kontynuować od godziny 12 w czwartek. Posiedzenie prowadził Adam Roch, były prokurator ze Śląska. Przez cały czas pod otoczonym przez policję gmachem Sądu Najwyższego stali wspierający Tuleyę obywatele, prawnicy i sędziowie.”

„W południe Stowarzyszenie Sędziów Iustitia i Komitet Obrony Sprawiedliwości zorganizowały konferencję. Było na niej wielu sędziów znanych z obrony wolnych sądów m.in. Waldemar Żurek, Paweł Juszczyszyn, prokurator Krzysztof Parchimowicz, były szef Lex Super Omnia, czy sędzia SN Michał Laskowski, prezes Izby Karnej SN. Poza tym w sądach w całej Polsce, sędziowie robili zdjęcia solidarnościowe z Tuleyą.”

„W środę 21 kwietnia Tuleya nie wszedł na salę w Izbie Dyscyplinarnej. Reprezentowało go trzech obrońców – mec. Jacek Dubois, mec. Michał Zacharski i adw. Bartosz Tiutiunik, wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej.”

„Prowadzący posiedzenie Adam Roch nie dopuścił w nim udziału przedstawicieli organizacji społecznych oraz obserwatora z Naczelnej Rady Adwokackiej. Nie zgodził się też na jawność postępowania (poza wygłoszeniem przez niego decyzji dotyczącej wniosku o zgodę na zatrzymanie). O jawność wnosili dziennikarze.”

„Posiedzenie odbywało się więc przy drzwiach zamkniętych. Na sali był jeszcze prokurator Czesław Stanisławczyk, który pracuje na delegacji w wydziale spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej. Za PiS zrobił błyskawiczną „karierę”. To Stanisławczyk wcześniej wnosił o uchylenie immunitetu Tulei, a teraz domaga się zgody na jego siłowe doprowadzenie przez policję.”

„Posiedzenie trwało długo, bo obrońcy składali wnioski formalne m.in. o wyłączenie ze sprawy prokuratora Stanisławczyka i Adama Rocha, z uwagi na to, że nie jest legalnym sędzią. Zarzucali też, że może być stronniczy. Roch wszystkie wnioski oddalił. Zajęło to blisko 12 godzin, bo były przerwy, np. wniosek o jego wyłączenie musiał rozpoznać inny członek Izby.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.Press

Pełna treść artykułu: OKO.Press: „Nocny sąd nad Igorem Tuleyą. Izba Dyscyplinarna obradowała 12 godzin”