24 września 2021

OKO.press: „Krakowscy sędziowie nie chcą orzekać z neo-sędziami. Błyskawicznie spadły na nich represje”


Udostępnij

Kilkunastu sędziów z Krakowa wydało oświadczenie, że nie będą orzekać z neo-sędziami. Za to prezes sądu, nominatka ministra Ziobry [na zdjęciu] szybko doniosła na nich do rzecznika dyscyplinarnego. Ale kolejni sędziowie z Warszawy i Rzeszowa podważają legalność neo-sędziów. Represje spadły na 12 sędziów z Sądu Okręgowego w Krakowie. Wydali oni oświadczenia, że odmawiają rozpoznawania spraw […]


Kilkunastu sędziów z Krakowa wydało oświadczenie, że nie będą orzekać z neo-sędziami. Za to prezes sądu, nominatka ministra Ziobry [na zdjęciu] szybko doniosła na nich do rzecznika dyscyplinarnego. Ale kolejni sędziowie z Warszawy i Rzeszowa podważają legalność neo-sędziów.

Represje spadły na 12 sędziów z Sądu Okręgowego w Krakowie. Wydali oni oświadczenia, że odmawiają rozpoznawania spraw w składach z udziałem sędziów nominowanych lub awansowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Pierwszy takie oświadczenie wydał sędzia Waldemar Żurek, jeden z symboli wolnych sądów. Teraz dołączyło do niego 11 kolejnych sędziów, którzy wspólnie podpisali adresowane do prezesa krakowskiego sądu pismo. Piszemy o nim w dalszej części tekstu.

Na oświadczenie gniewnie zareagowała prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk-Woicka, nominatka ministra Ziobry i członkini nowej KRS. W czwartek 23 września wydała komunikat. Napisała w nim, że wobec tych sędziów powinno toczyć się postępowanie dyscyplinarne. Uważa, że bezkarnie odmawiają orzekania z neo-sędziami i chcą decydować, kto w Polsce może być sędzią.

Dlatego wystąpiła do głównego rzecznika dyscyplinarnego ministra Ziobry o wszczęcie wobec nich postępowania wyjaśniającego, które może skończyć się postawieniem zarzutów dyscyplinarnych. Jednocześnie zdecydowała o wyłączeniu tych 12 sędziów z losowania do składów wieloosobowych. Tak, by nie mogli kwestionować statusu nominowanych lub awansowanych przez nową KRS sędziów, jeśli trafią z nimi do składu orzekającego.

To nie koniec represji. Z informacji OKO.press wynika, że wobec jednej sędzi, która podpisała oświadczenie, wszczęto już procedurę karnego przeniesienia jej do innego wydziału. Piszemy o tym w dalszej części tekstu. „Krążą plotki, że to tylko początek. Że ma być mocniejsze uderzenie, taka pokazówka, by przestraszyć innych sędziów. Ale może to być tylko plotka, by postraszyć” – mówi OKO.press osoba znająca kulisy pracy krakowskiego sądu.

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść artykułu: Krakowscy sędziowie nie chcą orzekać z neo-sędziami. Błyskawicznie spadły na nich represje