27 grudnia 2021

OKO.press: „Izba Dyscyplinarna znowu idzie na rympał. Chce zawiesić sędziego Chmielewskiego z Warszawy”


Udostępnij

„Nielegalna Izba Dyscyplinarna znowu chce jawnie złamać zabezpieczenie TSUE, za którego niewykonanie Polska płaci rekordową karę. Izba prze do zawieszenia sędziego Krzysztofa Chmielewskiego, który wykonał prawo UE. Pozwala na to I Prezes SN Małgorzata Manowska.” „To będzie szósty zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną sędzia, w tym czwarty z jawnym złamaniem zabezpieczenia TSUE. Zawieszenie ma być karą za […]


„Nielegalna Izba Dyscyplinarna znowu chce jawnie złamać zabezpieczenie TSUE, za którego niewykonanie Polska płaci rekordową karę. Izba prze do zawieszenia sędziego Krzysztofa Chmielewskiego, który wykonał prawo UE. Pozwala na to I Prezes SN Małgorzata Manowska.”

„To będzie szósty zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną sędzia, w tym czwarty z jawnym złamaniem zabezpieczenia TSUE. Zawieszenie ma być karą za to, że sędzia Krzysztof Chmielewski z Sądu Okręgowego w Warszawie stosując prawo UE podważył status neo-sędzi. Chmielewski na razie jest zawieszony na miesiąc przez wiceprezesa sądu Przemysława Radzika, nominata ministra Ziobry.”

„Ale Radzik przesłał już akta sprawy do Izby Dyscyplinarnej, a ta jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia wyznaczyła skład do wydania decyzji. O dalszym zawieszeniu sędziego będą decydować: Jarosław Duś, przewodniczący składu i sprawozdawca sprawy, Piotr Niedzielak i ławniczka Magdalena Wiszniewska.”

„Bezterminowe zawieszenie sędziego przez Izbę jest raczej pewne, tym bardziej, że w składzie są osoby z tzw. frakcji jastrzębi. Duś to były prokurator bliski Ziobrze. Przed powołaniem do Izby był w Prokuraturze Krajowej. A Niedzielak to sędzia, który poszedł na współpracę z resortem Ziobry. Przed powołaniem do Izby był prezesem Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, pracował też na delegacji w resorcie Ziobry.”

„Można się również spodziewać, że posiedzenie w tej sprawie zostanie wyznaczone znienacka i nie zostanie o nim powiadomiony sędzia i jego pełnomocnicy. A obrońcami sędziego Chmielewskiego są legalni sędziowie SN Piotr Prusinowski, prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN oraz Jarosław Matras z Izby Karnej SN.”

„Na zawieszenie już czwartego sędziego – ze złamaniem zabezpieczenia TSUE – pozwala pełniąca funkcję I prezes SN Małgorzata Manowska. Nie zablokowała ona skutecznie dopływu do Izby nowych spraw o zawieszenie sędziów, co pozwala na łamanie jej własnego zarządzenia przez Izbę.”

„Krzysztof Chmielewski z Sądu Okręgowego w Warszawie to doświadczony sędzia, z ponad 20 letnim stażem w orzekaniu. Obecnie orzeka w wydziale odwoławczym, który rozpoznaje odwołania od wyroków sądów rejonowych. Tu m.in. uniewinniał działaczy ulicznej opozycji. Chmielewski angażuje się w obronę wolnych sądów.”

„Teraz jest ścigany za orzeczenie z 15 grudnia 2021 roku, w którym podważył legalność neo-sędzi Agnieszki Stachniak-Rogalskiej.Sędzia z urzędu wyłączył ją z orzekania w jednej ze spraw. Za to jeszcze tego samego dnia na miesiąc odsunął go od orzekania wiceprezes sądu Przemysław Radzik, znany ze ścigania niezależnych sędziów (jako zastępca rzecznika dyscyplinarnego ministra Ziobry).”

„Wpływ na błyskawiczne zawieszenie sędziego mógł mieć fakt, że Stachniak-Rogalska jest prezesem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza z nominacji resortu Ziobry. Nominację do sądu okręgowego dostała od nowej KRS.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść artykułu: OKO.press: „Izba Dyscyplinarna znowu idzie na rympał. Chce zawiesić sędziego Chmielewskiego z Warszawy”