24 marca 2022

OKO.press: „ETPCz chroni polskich sędziów. Trybunał zatrzymał zawieszenie 4 sędziów przez Izbę Dyscyplinarną”


Udostępnij

„Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał ważne zabezpieczenia, które blokują zawieszenie za stosowanie prawa UE sędziów Adama Synakiewicza z Częstochowy oraz Agnieszki Niklas-Bibik i Joanny Hetnarowicz-Sikory ze Słupska. Zabezpieczenia wiążą nielegalną Izbę Dyscyplinarną.” „We wtorek 22 marca 2022 roku Trybunał wydał cztery decyzje dotyczące niezależnych sędziów, którym grozi bezterminowe zawieszenie przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną. To: Adam […]


„Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał ważne zabezpieczenia, które blokują zawieszenie za stosowanie prawa UE sędziów Adama Synakiewicza z Częstochowy oraz Agnieszki Niklas-Bibik i Joanny Hetnarowicz-Sikory ze Słupska. Zabezpieczenia wiążą nielegalną Izbę Dyscyplinarną.”

„We wtorek 22 marca 2022 roku Trybunał wydał cztery decyzje dotyczące niezależnych sędziów, którym grozi bezterminowe zawieszenie przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną.

To:

  • Adam Synakiewicz z Sądu Okręgowego w Częstochowie (na zdjęciu u góry);
  • Joanna Hetnarowicz-Sikora z Sądu Rejonowego w Słupsku
  • Agnieszka Niklas-Bibik z Sądu Okręgowego w Słupsku
  • i Marzanna Piekarska-Drążek z Sądu Apelacyjnego w Warszawie (to już druga podobna decyzja Trybunału na jej korzyść).”

„Wszystkim grozi zawieszenie, bo w pracy orzeczniczej stosowali orzeczenia ETPCz i TSUE. Za to właśnie ludzie ministra Ziobry chcą ich ukarać.”

„ETPCz zobowiązał polski rząd do informowania Trybunału i sędziów o dacie jakiegokolwiek posiedzenia Izby Dyscyplinarnej ws. ich zawieszenia na 72 godziny przed posiedzeniem. To ważne, bo jeśli Izba wyznaczy termin, to Trybunał z urzędu lub na wniosek sędziów wyda szybko kolejną decyzję i zawiesi rozpoznanie sprawy.”

„To w praktyce blokuje zawieszenie sędziów. Co ważne, zabezpieczenie wydane wobec polskich sędziów to nie żaden przywilej, tylko standardowa procedura poprzedzająca złożenie przez nich skargi na naruszenie przez Polskę Konwencji Praw Człowieka. Doszło do jej naruszenia, bo pozbawiono sędziów prawa do rozpoznania ich spraw przez niezawisły i bezstronny sąd.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść artykułu: OKO.press: „ETPCz chroni polskich sędziów. Trybunał zatrzymał zawieszenie 4 sędziów przez Izbę Dyscyplinarną”