20 czerwca 2021

OKO.press: „Atak ludzi Ziobry na sądy za precedensowe orzeczenia ws. Tulei, Morawiec i Juszczyszyna”


Udostępnij

„Prokuratura Ziobry i rzecznicy dyscyplinarni Ziobry żądają od sądów akt spraw, w których uznano, że sędziowie Tuleya, Morawiec i Juszczyszyn zostali nielegalnie zawieszeni przez Izbę Dyscyplinarną. Odważnym sędziom za te orzeczenia mogą grozić dyscyplinarki i zarzuty karne.” „Jak ustaliło OKO.press, prokuratura i rzecznicy dyscyplinarni ministra Ziobry interesują precedensowymi orzeczeniami dotyczącymi statusu niezależnych sędziów Igora Tulei […]


„Prokuratura Ziobry i rzecznicy dyscyplinarni Ziobry żądają od sądów akt spraw, w których uznano, że sędziowie Tuleya, Morawiec i Juszczyszyn zostali nielegalnie zawieszeni przez Izbę Dyscyplinarną. Odważnym sędziom za te orzeczenia mogą grozić dyscyplinarki i zarzuty karne.”

„Jak ustaliło OKO.press, prokuratura i rzecznicy dyscyplinarni ministra Ziobry interesują precedensowymi orzeczeniami dotyczącymi statusu niezależnych sędziów Igora Tulei z Warszawy, Beaty Morawiec z Krakowa i Pawła Juszczyszyna z Olsztyna.”

„Wszyscy zostali zawieszeni w obowiązkach sędziego przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną. To kara za niezależne orzeczenia i obronę wolnych sądów. Cala trójka nie dała się jednak uciszyć i walczy o powrót do sądu oraz wydawania wyroków (Beata Morawiec niedawno wróciła do pracy). W ich sprawie kilka sądów w Polsce wydało lub ma jeszcze wydać ważne też dla innych sędziów orzeczenia. Dotyczą one statusu Izby Dyscyplinarnej. Kilka sądów stwierdziło już wprost, że Izba nie jest sądem, a jej decyzje nie są orzeczeniami. Kolejne sądy podzieliły to stanowisko.”

„Teraz – jak ustaliło OKO.press – w obronie Izby Dyscyplinarnej ruszyli prokuratorzy i rzecznicy dyscyplinarni. Żądają akt tych wszystkich precedensowych spraw dotyczących Tulei, Morawiec i Juszczyna. Można to odbierać co najmniej jako wywieranie presji na sędziów w celu wywołania tzw. efektu mrożącego. Sędziom, którzy wydali te orzeczenia mogą jednak grozić za to zarzuty dyscyplinarne, a nawet zarzuty karne przekroczenia uprawnień z artykuł 231 kodeksu karnego (to tzw. przestępstwo urzędnicze). Prokuratura i rzecznicy dyscyplinarni wszczynają postępowania przeciwko nim.”

Tekst pochodzi z portalu OKO.press

Pełna treść artykułu: OKO.press: „Atak ludzi Ziobry na sądy za precedensowe orzeczenia ws. Tulei, Morawiec i Juszczyszyna”