23 października 2020

Obrońca Beaty Morawiec o kulisach sprawy i żalu do kolegów. „Zło ma twarz – także waszą, często obojętną, twarz”


Udostępnij

„Każdy system opresyjny nie nadaje uczestnikom rangi głównego organizatora. Rozdaje role: ty będziesz otwierał drzwi, ty zamkniesz oczy… W efekcie ludzie się tłumaczą: ja tylko otwierałem drzwi. A tak naprawdę on otworzył drzwi, przez które przeszedł ktoś, kto czyni zło – mówi Maciej Czajka, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, obrońca sędzi Beaty Morawiec przed Izbą […]


„Każdy system opresyjny nie nadaje uczestnikom rangi głównego organizatora. Rozdaje role: ty będziesz otwierał drzwi, ty zamkniesz oczy… W efekcie ludzie się tłumaczą: ja tylko otwierałem drzwi. A tak naprawdę on otworzył drzwi, przez które przeszedł ktoś, kto czyni zło – mówi Maciej Czajka, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, obrońca sędzi Beaty Morawiec przed Izbą Dyscyplinarną SN.”

Paweł Figurski: Na sędzię Morawiec już znaleźli, a na pana już coś mają?

Maciej Czajka: Kto szuka, ten znajdzie, nawet jeśli nie ma tego, czego szukał.

Zrobił pan sobie rachunek sumienia?

– Podobno, żeby dobrze przeżyć życie, trzeba sobie robić rachunek sumienia codziennie wieczorem. Jestem sędzią i wymagania wobec mnie są większe, dlatego dość często ten rachunek sumienia robię. Choć przyznam, że nie robiłem go w kontekście tego, co robi się z sędziami, bo wiem, że to nie ma sensu. Wiem bowiem, że nawet jeśli niczego nie ma, to jeśli komuś zależy, czegoś się doszuka. Sprawa sędzi Beaty Morawiec pokazuje to dobitnie. Nie żyjemy w próżni społecznej ani zawodowej, dlatego zawsze można znaleźć punkt, który pozwoli sformułować najbardziej wydumane zarzuty.”

Tekst pochodzi z portalu Wyborcza.pl

Pełna treść artykułu: Wyborcza.pl: Obrońca Beaty Morawiec o kulisach sprawy i żalu do kolegów. „Zło ma twarz – także waszą, często obojętną, twarz”