15 lutego 2022

naTemat.pl: „Bodnar: Sędziowie dostali kolejny jasny sygnał. Karą jest nie tylko zawieszenie, ale także upokorzenie”


Udostępnij

„W zeszłym tygodniu media obiegła informacja o zawieszeniu kolejnego sędziego. Tym razem ofiarą reżimu została sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora, która na co dzień jest sędzią Sądu Rejonowego w Słupsku. Została zawieszona mocą decyzji Ministra Sprawiedliwości za to, że odmówiła wydawania orzeczeń z sędziami powołanymi przez Krajową Radę Sądownictwa w nowym składzie.” „Opinia publiczna być może już […]


„W zeszłym tygodniu media obiegła informacja o zawieszeniu kolejnego sędziego. Tym razem ofiarą reżimu została sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora, która na co dzień jest sędzią Sądu Rejonowego w Słupsku. Została zawieszona mocą decyzji Ministra Sprawiedliwości za to, że odmówiła wydawania orzeczeń z sędziami powołanymi przez Krajową Radę Sądownictwa w nowym składzie.”

„Opinia publiczna być może już się przyzwyczaiła, że coraz częściej dochodzi do tego typu zdarzeń. Znane są powszechnie nazwiska takich sędziów jak Igor Tuleya czy Paweł Juszczyszyn, ale kolejne zawieszenia odnotowywane są już tylko przez wyspecjalizowane media czy organizacje społeczne.”

„Można mieć wrażenie, że bardziej interesujemy się sporem z UE o przestrzeganie zasady praworządności niż losem poszczególnych osób. Wstrzymanie gigantycznych płatności z Krajowego Planu Odbudowy elektryzuje media i polityków. Ale kiedy dochodzi do nowych skandali – zawieszenia kolejnych sędziów – to już politycy nie organizują konferencji prasowych ani nie kręcą klipów reklamowych.”

„Jednak magia wielkich liczb i potężnych kwot nie powinna zakłócać perspektywy. W każdym z przypadków represji w stosunku do sędziów (czy prokuratorów) nie mówimy o losie abstrakcyjnych instytucji czy osób. Spór o praworządność wpływa na życie konkretnych osób, którzy wykonują powierzone im przez państwo zadania.”

„Są ludźmi z krwi i kości, z wykształceniem zdobywanym przez lata, z ogromnym doświadczeniem zawodowym, z kręgosłupem moralnym i zasadami zawodowymi. Mają swoje rodziny, troski, plany i marzenia. Wypełniają swoją misję. Pełnią służbę publiczną.”

„Sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora została zawieszona przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro w czasie prowadzenia rozprawy sądowej. Została wezwana w trybie natychmiastowym do sekretariatu sądu. Prezes sądu dostała faks z Ministerstwa Sprawiedliwości o zawieszeniu. Postanowiła natychmiast decyzję Ministra Sprawiedliwości wdrożyć w życie.”

„Sędzia Hetnarowicz-Sikora nie mogła kontynuować rozprawy i musiała strony przeprosić, że ze względu na zawieszenie nie może dalej kontynuować rozprawy. W ten sposób akt zawieszenia wywołał skutek w postaci poniżenia, przestraszenia, obniżenia poczucia wartości czy wręcz wyśmiania. Myślę, że stronom postępowania trudno było zrozumieć, z jakiego powodu sędzia prowadzący ich sprawę nagle nie może jej kontynuować.”

Tekst pochodzi z portalu naTemat.pl 

Pełna treść artykułu: naTemat.pl: „Sędziowie dostali kolejny jasny sygnał. Karą jest nie tylko zawieszenie, ale także upokorzenie”