8 kwietnia 2022

Money.pl: „Unia nie czeka na Polskę. Potrąca 69 mln euro za Izbę Dyscyplinarną”


Udostępnij

„69 mln euro z funduszy europejskich nie trafi do Polski. Komisja Europejska nie zamierza dłużej czekać na to, aż rząd opłaci kary nałożone na nasz kraj przez Trybunał Sprawiedliwości UE za Izbę Dyscyplinarną i sama je egzekwuje ze środków przyznanych naszemu państwu – podaje korespondentka Polsat News. Wcześniej straciliśmy 30 mln euro w związku z […]


„69 mln euro z funduszy europejskich nie trafi do Polski. Komisja Europejska nie zamierza dłużej czekać na to, aż rząd opłaci kary nałożone na nasz kraj przez Trybunał Sprawiedliwości UE za Izbę Dyscyplinarną i sama je egzekwuje ze środków przyznanych naszemu państwu – podaje korespondentka Polsat News. Wcześniej straciliśmy 30 mln euro w związku z karą za działalność kopalni w Turowie.”

Komisja Europejska od zapowiedzi przystąpiła do czynów i nie czeka już na ruch polskiego rządu. KE sama egzekwuje kary nałożone na nasz kraj przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Tym razem potrąca 69 mln euro na poczet należności za dalszą działalność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego– informuje na Twitterze Dorota Bawolek, korespondentka Polsat News w Brukseli.”

„Kolejne 15 mln euro Komisja potrąciła w związku z karą za działalnością kopalni w Turowie. Łącznie zatem w piątek Polska straciła 84 mln euro funduszy europejskich, które były przypisane naszemu państwu w ramach Wieloletnich Ram Finansowych 2021-2027.”

„W money.pl pisaliśmy w środę, że licznik kar nałożonych na Polskę za niezastosowanie się do środków tymczasowych przekroczył już miliard złotych. To efekt zsumowania się dwóch kar nałożonych przez TSUE – za dalszą działalność kopalni w Turowie i Izby Dyscyplinarnej. W przypadku odkrywki kara wynosiła 500 tys. euro dziennie, a w przypadku izby sądowej – 1 mln euro dziennie.”

Tekst pochodzi z portalu Money.pl

Pełna treść artykułu: Money.pl: „Unia nie czeka na Polskę. Potrąca 69 mln euro za Izbę Dyscyplinarną”