13 grudnia 2019

KOS_zdjęcia

Konferencja prasowa Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS


Udostępnij

W dniu 13 grudnia 2019 r. o godz. 13:30 przed głównym wejściem do Muzeum Historii Żydów Polskich (ul. Mordechaja Anielewicza 6) odbędzie się konferencja prasowa Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS dotycząca zmiany ustawy „prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw”, która ma na celu ostre represje i wyeliminowanie niepokornych sędziów oraz prokuratorów.  Projekt zakłada drakońskie […]


W dniu 13 grudnia 2019 r. o godz. 13:30 przed głównym wejściem do Muzeum Historii Żydów Polskich (ul. Mordechaja Anielewicza 6) odbędzie się konferencja prasowa Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS dotycząca zmiany ustawy „prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw”, która ma na celu ostre represje i wyeliminowanie niepokornych sędziów oraz prokuratorów. 

Projekt zakłada drakońskie kary pieniężne, z wydaleniem z zawodu łącznie. To reakcja Prawa i Sprawiedliwości na niedawny wyrok TSUE, który umożliwił polskim sędziom ocenę legalności powołanej w niekonstytucyjny sposób nowej KRS i Izby Dyscyplinarnej przy Sądzie Najwyższym.

Proponowana przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości ustawa jest wprost sprzeczna z Konstytucją i Traktatem Europejskim. Ma na celu zablokowanie stosowania prawa europejskiego, uciszanie i wyrzucanie sędziów z zawodu, paraliż ich zgromadzeń i finalne przejęcie Sadu Najwyższego przez partie rządząca.

Podczas konferencji w imieniu KOS zabiorą głos:

  • Maria Ejchart-Dubois, Prezeska KOS,
  • Rafał Dębowski, Naczelna Rada Adwokacka, 
  • Sylwia Gregorczyk-Abram, Inicjatywa #WolneSądy, pełnomocniczka SSN i SNSA przed TSUE,
  • Michał Wawrykiewicz, Inicjatywa #WolneSądy, pełnomocnik SSN i SNSA przed TSUE,
  • Krystian Markiewicz, Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”,
  • Beata Morawiec, Prezeska Stowarzyszenia „THEMIS”
  • Danuta Przywara, Prezeska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka,
  • Patryk Wachowiec, analityk prawny FOR. 

Data:  13 grudnia 2019 roku o godz. 13:30 

Miejsce: przed głównym wejściem do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Kontakt: Maria Ejchart-Dubois, +48 501 092 403

Relacja na żywo z konferencji prasowej