16 maja 2019

Interia_SN Sędzia który porównał Jarosława Kaczyńskiego do Hitlera_zdjęcie

Interia „SN: Sędzia, który porównał Jarosława Kaczyńskiego do Hitlera został upomniany”


Udostępnij

„Sędzia Cezary Skwara, który porównał na Twitterze prezesa PiS J. Kaczyńskiego do Adolfa Hitlera został ostatecznie ukarany w czwartek przez Izbę Dyscyplinarna SN upomnieniem. Izba postanowiła utrzymać w mocy wyrok sądu I instancji. Tym samym Sąd Najwyższy rozpatrzył odwołania od orzeczenia sądu niższej instancji złożone przez: Prokuratora Generalnego, który zażądał kary nagany oraz samego obwinionego […]


„Sędzia Cezary Skwara, który porównał na Twitterze prezesa PiS J. Kaczyńskiego do Adolfa Hitlera został ostatecznie ukarany w czwartek przez Izbę Dyscyplinarna SN upomnieniem. Izba postanowiła utrzymać w mocy wyrok sądu I instancji.

Tym samym Sąd Najwyższy rozpatrzył odwołania od orzeczenia sądu niższej instancji złożone przez: Prokuratora Generalnego, który zażądał kary nagany oraz samego obwinionego domagającego się uniewinnienia.

W uzasadnieniu postanowienia Izby Dyscyplinarnej sędzia Paweł Czubik podkreślił, „kara upomnienia jest adekwatną, współmierną oraz wystarczająco dolegliwą. Sąd uznał, że działanie i czyn został popełniony przez sędziego umyślnie. Natomiast skutki podjętego działania przez sędziego Skwarę miały – według SN – charakter nieumyślny, co do społecznego oddziaływania”. „Bowiem nadawca nie jest w stanie przewidzieć, jak zostanie jego komunikat zostanie odebrany, a przez to jakie wywoła skutki w przestrzeni publicznej” – zaznaczył sędzia Czubik.

Izba Dyscyplinarna zauważyła przy tym, że już po umieszczeniu kontrowersyjnego wpisu na Twitterze sędzia Skwara zachował się „modelowo”. „Usunął wpis, przeprosił, wyjaśnił, że komentarz nie jest stanowiskiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, tylko jego prywatnym zdaniem. Zrezygnował z funkcji członka zarządu warszawskiego oddziału „Iustitii” i z członka stowarzyszenia” – zaznaczył sąd.

„Jednak stopień społecznej szkodliwości czynu obwinionego był większy niż znikomy. Obwiniony naruszył dobra o dużym znaczeniu, godność sędziego oraz prestiż polskiego sądownictwa (…) nierozważnie narażając na szwank wizerunek sędziów, jako zaangażowany po jednej ze stron sporu politycznego” – wskazano w uzasadnieniu.

Rozprawa w tej sprawie odbyła się przed Izbą Dyscyplinarną we wtorek. Obrońca sędziego Skwary złożył wówczas wniosek dowodowy o uzyskanie informacji od administratora Twittera uwzgledniającej liczbę odsłon postu obwinionego sędziego. Sąd nie uwzględnił jednak tego wniosku. (…)”

Tekst pochodzi z portalu Interia fakty

Pełna treść: Interia „SN: Sędzia, który porównał Jarosława Kaczyńskiego do Hitlera został upomniany”