2 grudnia 2019

Adam Bodnar2_zdjęcie

GazetaPrawna.pl: „RPO chce wyjaśnień od rzecznika dyscyplinarnego ws. zarzutów dla sędziów z Krakowa”


Udostępnij

„RPO Adam Bodnar zwrócił się do rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba o wyjaśnienia ws. trzech sędziów z Krakowa. Niedawno sędziowie ci usłyszeli zarzuty dyscyplinarne ws. odroczenia rozprawy, w celu ustalenia czy asesor orzekający w I instancji został właściwie powołany.” „Sprawa dotyczy rozprawy z początków września br. w karnym wydziale odwoławczym krakowskiego Sądu Okręgowego. Wówczas trzej […]


„RPO Adam Bodnar zwrócił się do rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba o wyjaśnienia ws. trzech sędziów z Krakowa. Niedawno sędziowie ci usłyszeli zarzuty dyscyplinarne ws. odroczenia rozprawy, w celu ustalenia czy asesor orzekający w I instancji został właściwie powołany.”

„Sprawa dotyczy rozprawy z początków września br. w karnym wydziale odwoławczym krakowskiego Sądu Okręgowego. Wówczas trzej sędziowie rozpatrujący odwołanie od jednego z orzeczeń zdecydowali o odroczeniu rozprawy, aby ustalić czy asesor sądowy wydający wyrok w I instancji został właściwie powołany i czy wniosek o jego powołanie został wystosowany przez poprzednią, czy też aktualną Krajową Radę Sądownictwa.”

„”W ocenie RPO działania rzecznika dyscyplinarnego sędziów mogą, w sposób przekraczający zasadę niezawisłości sędziów, ingerować w sprawowanie władzy sędziowskiej poprzez wywołanie u sędziów obawy możliwych konsekwencji, jakie mogą ich spotkać w przypadku podejmowania działań mających na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności, także procesowych, koniecznych do rozstrzygnięcia spraw” – głosi pismo do sędziego Schaba.”

Treść artykułu pochodzi z portalu GazetaPrawna.pl

Pełna treść artykułu: GazetaPrawna.pl: „RPO chce wyjaśnień od rzecznika dyscyplinarnego ws. zarzutów dla sędziów z Krakowa”

Zobacz też: Włodzimierz Brazewicz – Archiwum Represji