13 sierpnia 2019

Gazeta Wyborcza: Bogdan Święczkowski odpisał na pytania RPO o delegację prokuratora. „Odpowiedź w stylu: nie wtrącaj się, rzeczniku”


Udostępnij

„Dynamicznie zmieniające się potrzeby kadrowe” miały stać za degradacją i delegacją doświadczonego prokuratora Mariusza Krasonia. Bogdan Święczkowski zbywa pytania Adama Bodnara i radzi, by rzecznik „powstrzymał się od ocen politycznych” dotyczących prokuratury. „Na początku lipca krakowski prokurator Mariusz Krasoń, inicjator uchwały sprzeciwiającej się ograniczaniu niezależności śledczych, został delegowany. Z krakowskiej prokuratury regionalnej wysłano go do […]


„Dynamicznie zmieniające się potrzeby kadrowe” miały stać za degradacją i delegacją doświadczonego prokuratora Mariusza Krasonia. Bogdan Święczkowski zbywa pytania Adama Bodnara i radzi, by rzecznik „powstrzymał się od ocen politycznych” dotyczących prokuratury.

„Na początku lipca krakowski prokurator Mariusz Krasoń, inicjator uchwały sprzeciwiającej się ograniczaniu niezależności śledczych, został delegowany. Z krakowskiej prokuratury regionalnej wysłano go do odległej o ponad 270 km Prokuratury Rejonowej dla Wrocławia Krzyki-Zachód. Było to połączone z faktyczną degradacją śledczego – w prokuratorskiej hierarchii spadł o dwa szczeble w dół. Na przeprowadzkę dostał weekend.”

„Sprawą zainteresował się Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Jeszcze w lipcu zwrócił się do prokuratora krajowego o „wyjaśnienie zaistniałej sytuacji” i „przedstawienie argumentów przemawiających za podjętą decyzją”. Poprosił także o podanie danych o skali delegacji prokuratorów bez ich zgody poza ich miejsce zamieszkania. Zdaniem rzecznika, choć delegacja prokuratora Krasonia nie wymagała jego zgody, to jednak jej nagły charakter oraz nieuwzględnienie sytuacji osobistej krakowskiego śledczego (pod jego opieką jest dwoje starszych rodziców wymagających stałej pomocy) mogą wskazywać na to, że nie była ona motywowana wyłącznie potrzebami prokuratury. Mogło chodzić o szykanowanie i „chęć wywoływania efektu mrożącego u innych prokuratorów sprzeciwiających się naruszaniu ich niezależności”.”